Jämställdhet är allas ansvar





Ny idol hejlt klart :) uppfriskand att si na sånde millan ph-avsnittin ibland å ;)
Jag gav videon tio minuter av mitt liv, och visst var den litet rörande. Men samtidigt varför jag inte ser mig som feminist utan som förespråkare av jämställdhet, är att mannen faktiskt glöms bort i den feministiska debatten: den vita heterosexuella mannen skall nu kuvas och få tillbaka för tider av förtryck. Vad leder det till i samhället då? Och vad männen kämpar med glöms ofta bort i sammanhanget.
1.) Den största kostnaden, som jag ser det och som inte kan mätas i pengar, är att självmord bland män är i snitt 3 gånger vanligare hos män än hos kvinnor, dvs 300% större risk att du begår självmord som man. Men det är klart att det inte går att omsätta i pengar.
http://www.dn.se/nyheter/sverige/man-loper-storre-risk-for-sjalvmord/
citat: "Risken för självmord var nästan tre gånger större hos män än hos kvinnor. Utöver att vara ensamstående och ha låg utbildning var även ung ålder en starkare riskfaktor hos män än hos kvinnor."
2.)
a. Inne på samma tema som ovan, och som också är en orsak till de högre självmordssiffrorna, män lever oftare som ensamstående än kvinnor - utöver den sociala förlusten är det dyrt att leva som ensamstående.
b. Män lider oftare av ensamhet än kvinnor, eller som denna artikel på HS.fi beskriver tillvaron för många unga män i Finland idag.
http://www.hs.fi/sunnuntai/Sampo+35+on+treffisivuston+himokas+nainen/a1407475332014
3.) Andra sociala kostnader/förluster, som att män generellt sätt presterar sämre i skolan, får sämre betyg och färre får högskole/universitetsutbildning. Eller som den rörande bilden beskriver det:
http://3.bp.blogspot.com/-pWIqnK2RTK8/T7lZhVc7pDI/AAAAAAAABJM/zQr98TASrX8/s1600/F4J_hate_male.jpg
Har alltid, kommer alltid, kommer bara mer och mer älska Emma Watson, min idol, min förebild och en underbar tjej! :')
Adresserat till Den alldaglige killen:
Jag är glad att Maria hann svara dig först. Ett bra, pedagogiskt och civiliserat svar. Jag är rädd att jag inte skulle varit så mjuk... Jag är nämligen lite trött på ursäkter som "men männen då?" och "feministerna vill ta över världen!" Skitsnack! Ta och läs på lite... Och hur kommer det sig att det alltid, ALLTID, när det pratas kvinnofrågor/jämställdehetsfrågor/kvinnors utsatthet/you name it, då kommer det någon snubbe som ba' "Men det är ju faktiskt synd om oss män också". Som om det på något magiskt sätt gör att vi inte behöver kämpa för kvinnors rättigheter längre! Jag är så trött på det... Men det betyder inte att vit, kränkt man ska kuvas. Vi ska vara jämställda, och verktyget heter feminism. När vi uppnåt jämställdhet kommer inte feminismen behövas. Men tills dess kommer jag att kalla mig feminist och kämpa för allas lika värden och rättigheter!
/Marre - som nu kanske klassas som Arg Feminist™?
Kunde inte låtar bli att skriva ett eget inlägg som reaktion på kommentaren... Btw, bra att du skriver om sådant här, Maria!
http://arinya.blogg.se/2014/september/men-mannen-da-sa-den-krankte-mannen.html#comment
såg videon tidigare idag och shit så himla bra! hon är verkligen klok dendär kvinnan!