Scones slår aldrig fel

 
Allt som oftast drabbas jag av ett extremt behov av att baka någonting. Värre infall kunde man ju få. ;) Dagens bakning resulterade i scones. Mums! Här kommer mitt bästa sconesrecept som en favorit i repris ifall ni också vill baka någonting gott till mellanmålet eller kvällstéet:
 
SCONES
100 g smör
7 dl vetemjöl
4 tsk bakpulver
1 tsk salt
3 dl mjölk
 
Blanda mjöl, bakpulver och salt i en bunke. Finfördela smöret och blanda ner det med fingrarna. Häll i mjölken och knåda ihop till en deg. Dela degen i fyra bitar och platta ut dem till runda kakor på en plåt. Skär ett kors i varje kaka och nagga med en gaffel. Grädda i 250 grader i cirka 10 minuter.
 
Servera gärna sconesen nygräddade med smör och ost eller marmelad, i sann brittisk anda. :)

#1 - Hanna Karlsson

Scones är ju så gott!

Svar: Ja, verkligen! :) Och ifall man inte äter upp alla direkt så kan man alltid värma dem en stund i mikron sedan innan man serverar dem. Då blir de som nybakade igen. :)
TIDSTJUVEN

#2 - Matilda Sandén

Så gott!

Svar: Jaa, det tycker jag också. :)
TIDSTJUVEN

#3 - Louise - Elsalouise.blogg.se

Fin blogg :)

Svar: Tack så mycket! :D
TIDSTJUVEN

#4 - daniela

låter enkelt & gott, dehär måst ja testa! :)

#5 - fotograferats.blogg.se

Åh, scones har jag inte bakat på flera år! Får jag nog skriva upp på listan :)

#6 - Elena

Gott med scones :)

#7 - Cissi

Men så gott! och vad suge jag blev - menn gissar att dottern blir besviken om det blir scones istället för utlovade jordgubbstårtan till avslutnigsfikat i eftermiddag... ;)