Skumpa för barn?


Fusk bubbel för barn har funnits sedan 90-talet. Jag tror inte att det är något som orsaker direkt mer alkoholmissbruk. Det är en kul grej på t.ex nyår eller liknande. Vi hade alltid typ Pommac i champangeflaskor. Det var hur kul som helst. Sen där emot att sätta seriefigurer på? Det kanske är att ta i lite.
Jag och mina syskon drack alltid barnskumpa på nyår när vi var små. Det var som en kul festlig grej bara, det hörde till lika mycket som tomtebloss och nyårslyckor. Det var ju kul att slå bort korken + att det bubblade mer än vanlig limsa. Har aldrig tänkt det som nånting konstigt, vi visste nog inte ens att det fanns vuxenskumpa. Nog drack vi också junibackens alkoholfria cider helt ovetandes om att det också fanns cider med alkohol. Eller kanske vi visste, jag minns inte ens, men i allafall tror jag inte att det orsakar alkoholmissbruk. Om barnskumpan inte varit en del av min barndom så kanske jag hade delat din åsikt, jag vet inte, egentligen är den ju ganska onödig helt enkelt. Tror nog mina nyår skulle ha varit precis lika roliga utan barnskumpan samtidigt som den nog inte påverkat mig negativt heller.
Jag håller med. Fullständigt onödigt! Man behöver inte späda på och uppmuntra eventuella kommande dåliga alkoholvanor. Jag fick faktiskt smaka på "barnskumppa" på ett kalas då jag gick i lågstadiet, men det köptes aldrig hem till oss, nånsin. Jag är så glad att inga alkoholdrycker (eller drycker som kunde förknippas med såna) förekom hemma hos oss under min uppväxt. Det är nog tack vare det som jag nästan aldrig dricker alkohol även som vuxen.
Vi fick några gånger barnskumpa oxå, det hette t om barnskumpa för oss. För oss var det en finare saft som man fick ibland, typ på vappen då alla vuxna dricker skumpa på Vårdis. Men tror noll procent på att den leder till vissa alkoholvanor (har själv aldrig druckit så mycket att jag a)inte vet vad jag gör eller b) hade haft krabbis), håller mao verkligen med föreg. Talare men förstår din point oxå :) Lite onödigt är de ju men det finns ju så mycket onödigt här i världen 😁
Ja fast Saras kommentar håller jag inte med om, har nog sett vuxna dricka men aldrig varit intresserad själv. Men de två första kommentarerna alltså ;)
Jag minns vi fick det där på ett barnkalas i lågstadiet som "välkomstdrinkar".
Tycker också det är helt onödigt att dessa ska finnas. Eller åtminstone kunde de ju designa en helt annan typ av flaska!
Hahah, jag har köpt!! Vi dricker aldrig skumpa här hemma och har aldrig välkomstdrinkar....vi dricker inte alls....så mina barn vet inte vad skumpa är, men dom här flaskorna har vi ibland skaffat....och det är ju bara bubbelläsk här....som man dricker ur ett glas med en sugrör ;) Så här lär dom inte någon vana av det här ....så här kan det också vara... ;)
Sån fick vi alltid till nyår när vi var små. Tyckt de kändes extra festligt att få kork den på terassen när vi sköt raketer. Har aldrig reflektera över att de sku va att imitera vuxnas alkoholdrickande men de ligger ju nog nånting i de :)
Jeg håper du tar norsken min som en grei ting, for jeg fant ut at i dag så klarte jeg virkelig ikke oversette meg selv til svensk å få det til å se ut som om det i det hele tatt var svensk. I alle fall:
Jeg husker disse flaskene fra når jeg var barn, altså typ 1996 - 2004, og jeg kan også huske at jeg hadde såååå lyst til å få sånn brus i sånn "fancy" flaske. Jeg fikk aldri en flaske though, fordi min mor mente at det var unødvendig. Derimot så fikk vi alkoholfri cider som kom på vanlige flasker, men som smaker typ päronsoda, noe vi synes var utrolig gøy fordi det var sånn de "voksne" drakk. Når jeg tenker på det er det jo helt idiotisk, med tanke på at man forteller barn at dem skal drikke når dem bir voksne ved å gjøre det, men personlig har verken jeg eller noen av min søsken fått et usunt forhold til alkohol som voksne. Jeg drikker til og med så sjeldent, at det er nummeret før jeg kan kalle meg selv avholds.
Men for å oppsummere, jeg synes ikke at dette er en bra ting, men jeg tror at så lenge det introduseres på riktig måte og det ikke blir lagt press på personen når dem blir gamle nok til å drikke alkohol så blir det ikke noe problem heller. Men hvorfor ikke bare putte disney figurene på en vanlig flaske brus eller juice i stedet, så slipper man å antyde at det er alkohol. Det blir det samme som med sjokolade sigaretter, som også sender veldig blandede signaler til barn.
När jag var mindre drack vi ofta "barnskumppa" och jag varken tyckte eller tycker att det är något negativt med det hela alls. Det var lyxigare än att dricka vanlig läsk som man kunde dricka när som helst, barnskumppan var för finare tillfällen som vappen och nyår. Jag är dessutom nästan helt säker på att det inte påverkar barn något mer negativt än vad alla intryck runtom oss redan gör. Det kommer ju reklam på tv för alkohol och det är bara att sätta foten utanför dörren så ser man vuxna som avnjuter öl eller cider eller dylikt - vilket jag inte tror påverkar barn det heller eftersom de inte förstår vad det är frågan om. Dessutom finns det många alkoholfria "champanger" även i alko, så att flaskan ser ut som en champangeflaska betyder inte heller att det måste innehålla alkohol, det är ju bara något man antar. Formen på en flaska ska väl inte avgöra om det är rätt eller fel för barn att dricka, sålänge det inte innehåller alkohol.