Låt oss tala om nätmobbning



Otroligt viktigt och bra inlägg! Ja har flejra gangor blivi så chockad & arg tå ja har råka si va som skrivs på ungdomars ask.fm-sidor. Man är av nån konsti orsak allti tuffare tå man får sita bakom dataskärmen o va anonym. Ja e säker på att majoriteten åv all som skriver kränkande kommentarer på näti aldri sku våg ga fram o säg sama sak ti en person IRL. Anonymiteten på näti e skitfarli!
God damn va bra skrivet! Mitt i prick, ask.fm har gjort mig upprörd många gånger också när jag slunkit in på någons sida. Verkar nog inte finnas någon respekt för andra i den generationens ungdomar! Och just sådana forum verkar verkligen trigga mobbningen.
BRA! Fint att du också slår ett slag EMOT NÄTHATET! Och som du skriver, internet är så stor del av tonåringarnas liv, så att det på många plan ÄR DERAS LIV. "Det som händer på nätet, händer på riktigt", det tyckte jag var mitt i prick!
otroligt bra skriva! har faktiskt int klicka in me på Ask FM, men har hört via bekanta va för slags frågor som ställs tär. otroligt ho langt folk vågar ga bara för att di e anonym på näti, he har man jo visserligen veta läng, men att he e "okej" på en sånde sido. usch! har sjölv blivi utsatt för nätmobbning i sjuan, som er en väldigt kritisk ålder, å vejt ho myki e skadar. he e ju bara så, att man bryr se va folk skriver fö taskiheiter, fast vem sko säg "äh, bry int de". hoppas verkligen att folk e medveten om ho allvarligt sånde kan ga!
Fantastiskt bra skrivet! Tycker ju att de som har fixat denna nätfrågelåda lika bra kunde radera den istället. Tyvärr har jag på känn att det kommer hända något hemskt innan åtgärder till att få bort den tas.
så bra att nån tar upp sånhäna ämnen, viktit att prata om!! bra skrivet maria :)
väldigt viktigt ämne! tror att många har hemskt svårt att veta hur man ska tackla nätmobbning, det är ju inte direkt a piece of cake att fixa så att säga :S nu har jag inte så stor koll på ask.fm men har för mig att man faktiskt på riktigt är väldigt anonym där, till skillnad från när man kommenterar bloggar och ens ip-adress sparas?
Otroligt bra skrivet! Tycker att det är hemskt dumt att människor har så mycket energi och skriva dumma saker till andra. :( :S Nätmobbning är hemskt!