Kul fotoapp: Pixlr-o-matic



Jag tänkte bara tipsa om en superbra gratis fotoapp som heter Pixlr-o-matic. Den är en av mina absoluta favoritappar och har ni inte redan laddat ner den till mobilen måste ni absolut göra det. :) Den finns visst online också, på pixlr.com/o-matic, så vill man redigera bilder direkt på nätet kan man enkelt göra det. Man kan välja mellan massor med roliga effekter och ramar. Bilderna ovanför har jag tagit med appen Camera360 och redigerat med Pixlr-o-matic.

Sitter ni inne med några andra bra tips på fotoappar?


#1 - anna

det där har jag hört om! måste ladda hem :)

#2 - Maria

Anna: Ja, gör det :) Du kommer inte att ångra dig.

#3 - emzi

Jag tänkte utbrista INSTAGRAM men sen kom jag på att du vet om den redan. En annan bra är Hipstamatic. :)

#4 - Kerstin :)

sv; Haha skoja inte :( hatar det..

#5 - Maria

Emzi: Haha, jaa här har du minsann en flitig instagrammare! ;) Tack för tipset om Hipstamatic, ska absolut ta ner den! :)

#6 - Maria

Emzi: Wäää, Hipstamatic verkar bara finnas för iPhone och inte Android :( Ledsen i ögat. Tog ner demoversionen av Vignette istället. Får se vad den duger till... :)

#7 - Anonym

Själv använder jag Camera+ samt BeFunkyFx mycket! Vet dock inte om de finns för Android eller om det bara är för iPhone :/

#8 - Viktoria

Tack för tipset! :D

#9 - Ellen (alatariel)

Tack så hemskt mycket för tipset! Super att det finns på nätet också. :)

#10 - Ellen (alatariel)

Vet du om det går att spara de som man gjort på nätet i JPG-format?

#11 - Ellen (alatariel)

Haha, bry dig inte om min förra kommentar fick det och fungera. ;)

#12 - Maria

Anonym: Tack för tipsen! :D Ska kolla in om de finns på Android market också.



Viktoria: Det var så lite :D



Ellen: Vad bra att du fick det att funka :)

#13 - sandra

Vilket superbra tips, tack!