Grooveshark.com



Tillhör du också dem som använt Spotify i år och dar men är för snål för att börja betala för tjänsten? Kolla då in Grooveshark. :) Jag började använda sidan för ett par dagar sedan så jag är inte helt insatt i den ännu, men den verkar fungera ungefär som Spotify. Man lyssnar på gratis musik online och gör spellistor. Det enda minuset är att sidan lätt hakar upp sig på min tröga dator, men annars är den toppen.

Det är lätt att upptäcka ny musik också, för precis som på Spotify kan man få fram en lista på liknande artister när man klickar på en artist. Man kan också se vad som är populärt just nu bland andra användare.

Någon annan som använder Grooveshark?
#1 - Pia

Har aldrig tidigare hört talas om den där sidan, men kanske värt att kolla upp.



Jag hör förövrigt till dem som inte kommit mig för att ens börja använda spotify xD

#2 - Charlotte

Bra tips! :) Kommer nog att börja använda den sidan istället!

#3 - Michelle

Smart! Kanske nått man borde testa :D

#4 - Annika

Måst ta och kolla in sidan, hör också till dem som är för snål för att betala på Spotify :)

#5 - ellinor sjöberg [mitt liv / fotoblogg ]

sv; Förlåt för sent svar :)

men otroligt mycket tack.

kram :)

#6 - Viktoria

Jag har inte det.



Får man fråga vem som dött?



Du får absolut inte glömma att det är Eurovision Song Contest! Fast, hur kan man glömma det? Sjukt viktigt ju.

#7 - TIDSTJUVEN

Viktoria: HUR skulle jag kunna glömma det? Jag är ju ett stort ESC-fan. :D

#8 - Elin

Jag använde det lite, men det blir för jobbigt, tycker jag.

Jag skapade mig en ny spotify och har nu 20 tim/månad och inga låtbegränsningar.



orkar inte kommentera esc inlägget, men irland var klara favoriter för mig, fick tolvan av sverige, jag röstade fem gånger :D:D Danmarks var riktigt bra också :D

#9 - krillelille

Jag är Spotify trogen tills den dagen tjänsten stängs ner för att folk är snåla. Finns ganska många spotify liknande tjänster där ute, men jag tycker nog att spotify är bäst.

#10 - annis♥

provade sidan nyss, men hackade så mycket så gav upp.. ^^' men spotify open duger väl, förutom att det nu bara är 10h man får lyssna.. :( hade tänkt fråga mamma om jag hade kunnat få spotify premium ist, så kan man ju oxå bära med sig det. ;)

#11 - Fröken Räv

Åh gött! Måste kolla upp. Mitt spotify tog just slut, argh.