Den där ålderdomen


i know the feeling. så började mina ryggproblem för mig, med ett ryggskott här, ett ryggskott där, tills läkarna kom fram till att det inte egentligen var ryggskott utan helt enkelt en crappy rygg :/ men vad som hjälper... jo, man ska röra på sig, men inte alltför mycket heller - jag menar, kroppen säger ju emot av en orsak. men att sitta/ligga still hela tiden är heller inte bra. se till att du har en täckande tröja över ländryggen, så det inte drar kallt tex. sen finns det ju såna där små piller som panacod och voltaren som gör en på bra humör ;) om du haft ryggskott förr, eller får igen snart, så råder jag dig att uppsöka nån slags fysio som kan ge dig tips på hur du ska stretcha och träna din rygg för att undvika att det händer igen! pussar och kramar av en pojkvän har jag för mig att ska hjälpa, men jag kan ju ha helt fel där! men massage ska undvikas, det irriterar bara kotorna!
hoppas du slipper värken fortare än fort!
Jag fick ryggont i natt! :( Så det är inte roligt!
Hoppas att det går över för dej :)
Fin bild på dej Maria!
oftast hjälper det med att man upprätthåller sina sneda muskler i ländryggen samt nedre magpartiet! det har jag slarvat med, och det skulle hjälpa mig mycket om dom sku vara i skick. ville ju bara hjälpa, inte stjälpa, så hoppas du inte tappade hoppet helt!
Själv har jag ont i svanken, och för min del brukar det bli bättre efter att jag varit på gym. Fast jag tror nästan det blir att uppsöka en naprapat, så ryggen får knäckas ordentligt! :)