Somriga och rödtonade bilder

Idag tänkte jag bjuda på världens enklaste Photoshoptips för att få den där härligt varma sommarkänslan i bilder. Det är busenkelt och går på ett kick! :D
1. Öppna bilden i Photoshop och börja med att ljusa upp den litegrann med hjälp av kurvor: Lager -> Nytt justeringslager -> Kurvor. Dra upp mitten av kurvan och tryck OK.

2. Ändra färgbalansen i bilden: Lager -> Nytt justeringslager -> Färgbalans. Dra reglagen mot röd, magenta och gul. Hur mycket man behöver ändra på nivåerna varierar från bild till bild, så det är bara att testa sig fram och se vad som passar bäst.

3. Lägg till sist på en vinjettering för att förstärka motivet i bilden. Vet du inte hur man gör? Följ punkt 4, 5 och 6 i detta inlägg.

Klart! :) Spara för webben för bästa resultat.